Zostawić ślad …

W dniach 4-6.10.2017 r. w V LO im. Adama Asnyka w Szczecinie odbyła się po raz drugi „ Xu- Interdyscyplinarna Konferencja Samorządów Uczniowskich”. My też tam byliśmy. Reprezentantkami II Liceum Ogólnokształcącego były Leśniewska Ada, Gargulińska Hanna, Gargulińska Weronika, Soszka Julia, Torun Daria oraz Gil Oliwia. Gimnazjum nr 2 reprezentowali Saja Aleksandra, Kałużka Patryk oraz Filip Gadzaliński.

Konferencją Xu 2017 zainteresowały się szkoły z całej Polski oraz miejscowe media. V LO gościło podczas konferencji uczniów m.in. z Łodzi, Poznania, Kalisza.

http://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/zmieniaja-szkole-na-lepsze/

W tym roku organizatorzy postawili przed uczestnikami konferencji dwa zadania do zrealizowani :

  • „Opracuj sposób na możliwie najbardziej efektywny i sprawiedliwy wybór składu samorządu uczniowskiego”.
  • „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Jak nawiązać, usprawnić i wykorzystać współpracę międzyszkolną? Uwzględnij zarówno działania stałe jak i inicjatywy podejmowane jednorazowo.

Pierwszego dnia odbyła się  integracja uczestników w poszczególnych grupach. Najlepszą integracją jest współpraca o czym dobrze wiedzieli organizatorzy Xu. Wyszliśmy ze szkoły stając się jednocześnie uczestnikami gry ulicznej „Szczecin Variété” punktem docelowym stał się budynek Wydziału Filologii Uniwersytetu Szczecińskiego tam po krótkim odpoczynku nastąpiła praca w sekcjach nad pierwszym tematem konferencji.

Drugiego dnia uczestniczyliśmy w ciekawych wykładach m.in. „Wystąpienia publiczne” przeprowadzone w formie warsztatów przez dr hab. Adriannę Seniów  oraz „Wizyrunek mediów” wykład interaktywny dr Agnieszki Szlachty. Po wykładach wróciliśmy do dalszej pracy w sekcjach.

Ostatni dzień był bardzo emocjonujący ponieważ wszyscy czekali na wyniki który  team wygrał. Miło nam poinformować, że Team Drzazga , który wygrał i został nagrodzony certyfikatem za najbardziej innowacyjny projekt w dziedzinie samorządności szkolnej podczas Xu 2017 ma również akcent naszej społeczności uczniowskiej uczestnikiem tego teamu była przedstawicielka naszego Liceum Hanna Gargulińska. Gratulujemy !

 

Przejmij inicjatywę !

 Samorząd Uczniowski Gimnazjum, Liceum

Opiekunowie Izabella Pędziwiatr, Marek Dobrowolski

25 lecie II Liceum

 29 września 2017 pod hasłem „Czas omija miejsca, które wspominamy” odbyła się uroczystość 25 lecia II LO w Nowogardzie. Podczas uroczystości nie zabrakło władz miasta i powiatu.  Licznie przybyli nauczyciele, uczniowie i absolwenci szkoły. Gości przywitał dyrektor II LO Leszek Becela.

Uroczystość uświetniły występy teatralne uczniów. Uczniowie przedstawili historię szkoły na tle historii świata i kraju, przeplatając  utworami „Niech żyje bal”, „Co się stało z naszą klasą”, „Świecie nasz”… w wykonaniu absolwentów szkoły.

Wspaniała wzruszająca impreza.

D.Langowska

 Więcej fotografii >


Z oficjalnej strony Nowogardu:

W piątek, 29 września br., burmistrz Robert Czapla wraz ze swym zastępcą Krzysztofem Kolibskim oraz Martą Wilczańską, kierownik Zespołu Ekonomiczno Administracyjnego Szkół, uczestniczył w 25. leciu II Liceum Ogólnokształcącego (Zespół Szkół Ogólnokształcących) w Nowogardzie.

W tej wyjątkowej uroczystości wzięli udział licznie zaproszeni goście, a wśród nich m.in. pierwszy dyrektor szkoły Bogusław Dziura, dyrektorzy szkół, byli i obecni pracownicy szkoły, przedstawiciele Powiatu Goleniowskiego, a przede wszystkim uczniowie, rodzice, pedagodzy oraz absolwenci szkoły.

Cały artykuł >

Spektakl-"Wracam do domu"


Gdy jest się „dużym”, to wracanie do domu bywa trochę szalone – wpada się, jak po ogień, na chwilę, z trudem załatwia się choćby część zaplanowanych spraw. Takie było i to wracanie – bardzo po nowogardzku. Serce rwało się do jeszcze przynajmniej dwudziestu kolejnych piosenek, do piętnastu innych tekstów, do kolejnych bukietów wrażeń. A to wracanie, tak bardzo po latach, to przecież jednak ledwie moment, ledwie błysk. Chwila od nocy do nocy, kołysanie magnolii i krótkie bajki. Gałązki wiśni i rzeka, która kolejny raz zmienia bieg. Dróg sto do tak bliskiego Portofino i nienasycone wciąż apetyty – na czereśnie, na życie, na miłość. A jednak do domu wracać warto – nawet na chwilę, bo to spełniony sen, który trwa całe życie. Kawałki piękna – szlachetne, proste i bliskie – które chcemy ocalać, by nieść je dalej w świat. Bo dom to przestrzeń, gdzie sens nabiera sensu. Rzeczywistość, gdzie sensu może nabrać każdy z nas.

 10 lat po tzw. „Pierwszej Wieży Babel” absolwenci II LO wrócili do ukochanej sali teatralnej, by raz jeszcze zrobić coś razem – udało się nie tylko spotkać, ale i wzruszyć zgromadzoną publiczność. To był po prostu bardzo piękny wieczór – pełen wspomnień, ale i nadziei na kolejne spotkania.

„Do domu” wrócili absolwenci II LO: Paula Godusławska, Monika Jeremicz, Anna Krakiewicz, Marta Król, Justyna Płaczek, Dominika Rasińska, Brygida Sawicka-Stępińska, Hanna Wierzbicka, Kamila Zięciak, Michał Andrysiak, Bartłomiej Drążewski, Jan Jeliński, Wojciech Koladyński i Ernest Skrok. Gościnnie do absolwentów dołączył Maciej Stępiński.

Razem z absolwentami wróciły teksty: Grzegorza Ciechowskiego, Michaela Cunnighama, Wincentego Fabera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Katarzyny Groniec, Zbigniewa Herberta, Jonasza Kofty, Bolesława Leśmiana, Anity Lipnickiej, Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza, Wiesława Myśliwskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Jacquesa Préverta, Łukasza Rutkowskiego, Wisławy Szymborskiej, Jana Twardowskiego, Kornela Ujejskiego, Andrzeja Własta, Jana Wołka, Jerzego Zagórskiego i muzyka: Zygmunta Białostockiego, Freda Buscaglionego, Piotra Dziubka, Waldemara Kazaneckiego, Antoniego Kopffa, Zbigniewa Krzywańskiego, Borysa Lankosza, Jacka Mikuły, Włodzimierza Nahornego, Krzysztofa Napiórkowskiego, Bułata Okudżawy, Łukasza Rutkowskiego, Adama Sławińskiego, Nicka Talbota, Grzegorza Turnaua, Jerzego Wasowskiego.

Opiekę nad wydarzeniem sprawowała Izabela Koladyńska.

Sprzątanie świata 2017

W sobotę, 16 września, uczniowie II LO wzięli udział w 24. edycji akcji „Sprzątanie świata - Polska”. W tym roku przebiegała ona pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce". Celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu. Do akcji aktywnie włączyli się uczniowie, którzy mają na względzie dobro środowiska. Uatrakcyjnieniem dnia była pogadanka na temat bioróżnorodności roślin rosnących wzdłuż trasy zbierania śmieci.