Warsztaty ekologiczne nad Jeziorem Nowogardzkim

 

3 czerwca 2019 roku uczennice z klasy IIB pod opieką p. Elżbiety Baran wzięły udział w warsztatach ekologicznych, które zostały zorganizowane przez Klub Żeglarski KNAGA w ramach zadania publicznego „Cała wstecz nie tylko dla słomek”. Projekt, dotyczący ochrony środowiska i edukacji ekologicznej, został przeprowadzony nad Jeziorem Nowogardzkim. Młodzież poruszała się po zbiorniku wodnym katamaranem i pontonem. Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom projektu, przed zajęciami przeprowadzone zostało szkolenie dotyczące bezpiecznych zachowań nad wodą, że szczególnym zwróceniem uwagi na RKO. Zajęcia te przeprowadzili strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Nowogardzie. Zajęcia na wodzie poprowadził dr Grzegorz Michoński z Uniwersytetu Szczecińskiego. Uczennice czynnie uczestniczyły w prowadzonych badaniach. Za pomocą profesjonalnego sprzętu badały zawartość tlenu na dwóch głębokościach, przewodnictwo elektryczne i pH wody. W trakcie zajęć pobrane zostały próbki wody do badań fauny zamieszkującej najgłębsze strefy jeziora oraz określenia parametrów fizykochemicznych wody. Młodzież samodzielnie zbadała zawartość fosforanów, azotanów i amonu w badanej próbce. Pływając po jeziorze, uczestnicy warsztatów obserwowali także żyjące tam organizmy: kaczki, mewy, perkoz, będące pod ścisłą ochroną gatunkową gągoły oraz grzybienie i grążele. Uwagę uczennic zwróciły zanieczyszczenia gromadzące się przy brzegu akwenu (puszki, plastikowe butelki) oraz poniszczone pomosty.   

Efektem pracy uczniów i pracowników US będzie raport o stanie jeziora w naszym mieście.

Dziękujemy organizatorom i pracownikowi Uniwersytetu Szczecińskiemu za poświęcony nam czas i cenne wskazówki podczas prowadzenia badań.

 Julia Piwowarczyk

Konkurs z książką w tle

Czytanie sztuką jest…Wiedzą o tym uczestnicy Powiatowego Konkursu na Najlepszą Recenzję Książki oraz Artystyczne Czytanie Prozy zorganizowanego, już kolejny raz, przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie. Zadaniem uczestników w pierwszym etapie było napisanie recenzji dowolnej książki należącej do literatury pięknej. Następnie autorzy prac zostali zaproszeni do udziału w II etapie konkursu, który odbył się 28 maja 2019 roku i polegał na artystycznym odczytaniu fragmentu recenzowanej książki. Wśród uczestników turnieju znaleźli się uczniowie dwóch szkół nowogardzkich i szkoły goleniowskiej Nasze liceum godnie reprezentowały uczennice klas pierwszych: Julia Burzyńska (kl. Ib),która zaprezentowała prozę Jakuba Małeckiego Dygot, zdobywając drugie miejsce oraz Malwina Oślizło (kl. Ia) – recenzująca zbiór opowiadań japońskiej pisarki Yuko Tsushimy Jestem, tęsknię, mówię.

 Jeśli czytanie jest pasją, staje się też sztuką. Podobnie jak pisanie. Cenić należy tych, którzy o piękno słowa dbają, dzielą się tym pięknem z innymi i chętnie pokazują się z książką w tle. Oby takich widoków było jak najwięcej.

 I.K         

Srebrne Szczypiornistki

 

28 maja w Szczecinie odbył się Finał Wojewódzkiej Licealiady w Piłce Ręcznej Dziewcząt.    Dziewczyny, dając z siebie wszystko, wywalczyły II miejsce, uzyskując tym samym tytuł Wicemistrzyń Województwa.

Skład drużyny: Magdalena Olejnik, Martyna Dworak, Maja Kowalska, Kaja Kowalska, Marta Marciniak, Julia Piwowarczyk, Weronika Szpilska, Paula Gadzalińska, Anna Głębocka, Wiktoria Górska, Wiktoria Bańkowska, Emilia Barszczak.

J.D

Patronat Akademii Sztuki

15 maja 2019 r. do grona uczelnianych partnerów II Liceum Ogólnokształcącego dołączyła Akademia Sztuki w Szczecinie. To publiczna uczelnia artystyczna, która kształci studentów na czterech wydziałach: Wydziale Edukacji Muzycznej, Wydziale Instrumentalnym, Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów oraz Wydziale Sztuk Wizualnych.

Nowoczesność, witalność, bogactwo technik artystycznych i środków przekazu – to wizytówka szczecińskiej uczelni, która teraz otworzyła swoje progi także dla naszych uczniów. Dzięki nawiązanej współpracy młodzież pozna środowisko akademickie, a zmierzając do własnego rozwoju, skorzysta z doświadczenia i wiedzy kadry naukowo-dydaktycznej uczelni.

Patronatem objęte zostały wszystkie klasy o profilu medialno-prawnym.

 Emilia Wierzbicka