25 lecie II Liceum

 29 września 2017 pod hasłem „Czas omija miejsca, które wspominamy” odbyła się uroczystość 25 lecia II LO w Nowogardzie. Podczas uroczystości nie zabrakło władz miasta i powiatu.  Licznie przybyli nauczyciele, uczniowie i absolwenci szkoły. Gości przywitał dyrektor II LO Leszek Becela.

Uroczystość uświetniły występy teatralne uczniów. Uczniowie przedstawili historię szkoły na tle historii świata i kraju, przeplatając  utworami „Niech żyje bal”, „Co się stało z naszą klasą”, „Świecie nasz”… w wykonaniu absolwentów szkoły.

Wspaniała wzruszająca impreza.

D.Langowska

 Więcej fotografii >


Z oficjalnej strony Nowogardu:

W piątek, 29 września br., burmistrz Robert Czapla wraz ze swym zastępcą Krzysztofem Kolibskim oraz Martą Wilczańską, kierownik Zespołu Ekonomiczno Administracyjnego Szkół, uczestniczył w 25. leciu II Liceum Ogólnokształcącego (Zespół Szkół Ogólnokształcących) w Nowogardzie.

W tej wyjątkowej uroczystości wzięli udział licznie zaproszeni goście, a wśród nich m.in. pierwszy dyrektor szkoły Bogusław Dziura, dyrektorzy szkół, byli i obecni pracownicy szkoły, przedstawiciele Powiatu Goleniowskiego, a przede wszystkim uczniowie, rodzice, pedagodzy oraz absolwenci szkoły.

Cały artykuł >

Spektakl-"Wracam do domu"


Gdy jest się „dużym”, to wracanie do domu bywa trochę szalone – wpada się, jak po ogień, na chwilę, z trudem załatwia się choćby część zaplanowanych spraw. Takie było i to wracanie – bardzo po nowogardzku. Serce rwało się do jeszcze przynajmniej dwudziestu kolejnych piosenek, do piętnastu innych tekstów, do kolejnych bukietów wrażeń. A to wracanie, tak bardzo po latach, to przecież jednak ledwie moment, ledwie błysk. Chwila od nocy do nocy, kołysanie magnolii i krótkie bajki. Gałązki wiśni i rzeka, która kolejny raz zmienia bieg. Dróg sto do tak bliskiego Portofino i nienasycone wciąż apetyty – na czereśnie, na życie, na miłość. A jednak do domu wracać warto – nawet na chwilę, bo to spełniony sen, który trwa całe życie. Kawałki piękna – szlachetne, proste i bliskie – które chcemy ocalać, by nieść je dalej w świat. Bo dom to przestrzeń, gdzie sens nabiera sensu. Rzeczywistość, gdzie sensu może nabrać każdy z nas.

 10 lat po tzw. „Pierwszej Wieży Babel” absolwenci II LO wrócili do ukochanej sali teatralnej, by raz jeszcze zrobić coś razem – udało się nie tylko spotkać, ale i wzruszyć zgromadzoną publiczność. To był po prostu bardzo piękny wieczór – pełen wspomnień, ale i nadziei na kolejne spotkania.

„Do domu” wrócili absolwenci II LO: Paula Godusławska, Monika Jeremicz, Anna Krakiewicz, Marta Król, Justyna Płaczek, Dominika Rasińska, Brygida Sawicka-Stępińska, Hanna Wierzbicka, Kamila Zięciak, Michał Andrysiak, Bartłomiej Drążewski, Jan Jeliński, Wojciech Koladyński i Ernest Skrok. Gościnnie do absolwentów dołączył Maciej Stępiński.

Razem z absolwentami wróciły teksty: Grzegorza Ciechowskiego, Michaela Cunnighama, Wincentego Fabera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Katarzyny Groniec, Zbigniewa Herberta, Jonasza Kofty, Bolesława Leśmiana, Anity Lipnickiej, Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza, Wiesława Myśliwskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Jacquesa Préverta, Łukasza Rutkowskiego, Wisławy Szymborskiej, Jana Twardowskiego, Kornela Ujejskiego, Andrzeja Własta, Jana Wołka, Jerzego Zagórskiego i muzyka: Zygmunta Białostockiego, Freda Buscaglionego, Piotra Dziubka, Waldemara Kazaneckiego, Antoniego Kopffa, Zbigniewa Krzywańskiego, Borysa Lankosza, Jacka Mikuły, Włodzimierza Nahornego, Krzysztofa Napiórkowskiego, Bułata Okudżawy, Łukasza Rutkowskiego, Adama Sławińskiego, Nicka Talbota, Grzegorza Turnaua, Jerzego Wasowskiego.

Opiekę nad wydarzeniem sprawowała Izabela Koladyńska.

Sprzątanie świata 2017

W sobotę, 16 września, uczniowie II LO wzięli udział w 24. edycji akcji „Sprzątanie świata - Polska”. W tym roku przebiegała ona pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce". Celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu. Do akcji aktywnie włączyli się uczniowie, którzy mają na względzie dobro środowiska. Uatrakcyjnieniem dnia była pogadanka na temat bioróżnorodności roślin rosnących wzdłuż trasy zbierania śmieci.

Otrzęsiny nad morzem

W dniach 7-8 września klasy pierwsze liceum wraz ze swoimi wychowawcami udały się na wyjazd integracyjny do Mrzeżyna. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, wycieczkę bez wahania można zaliczyć do udanych.

Oprócz spacerów na plaży, nasi opiekunowie przygotowali szereg zabaw integracyjnych, które pozwoliły nam się lepiej poznać, co wprowadziło przyjazną atmosferę. 

Podczas prezentacji klas każdy miał okazję wykazać się kreatywnością oraz ujawnić swoje talenty, by jak najlepiej przedstawić profil swojej klasy.

Nie mogło także zabraknąć "kocenia", które długo pozostanie w naszej pamięci.

Mamy nadzieję, że wspomnienia z tego wyjazdu pozostaną z nami nie tylko na czas nauki w liceum, ale o wiele dłużej.

Weronika Gargulińska IC