Dzień Liczby π - 3.14, czyli 14 marca

14 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień liczby π. Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do tych obchodów.

Konkurs Recytacji Cyfr Liczby π

Wygrała Wanessa Noryca, która bezbłędnie podała imponującą liczbę 260 (!!!) cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi.  Wicemistrzynią została Paulina Krzysztoszek z wynikiem 158 (!) cyfr rozwinięcia dziesiętnego.

 Happening na forum szkoły: Igła Buffona, czyli jak oszacować liczbę π?

Igła Buffona - doświadczenie, oparte na prawdopodobieństwie geometrycznym, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem wielu osób. Uczniowie rzucali drewniane igły na linie równoległe. Eksperyment ten pozwolił prowadzącym i uczestnikom wyznaczyć wartość liczby pi przez wykonanie serii doświadczeń.

Wynik naszego eksperymentu: π=3,(116883) . Niezłe osiągnięcie! Błąd względny to tylko 9%

 

 Podczas dwóch długich przerw uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z prezentacją multimedialną na temat liczby π na forum szkoły.

 A także...

Pyszne, domowe wyπeki za mały πeniążek- symboliczną złotówkę - można było kuπć.

 Dochód na szczytny cel - karma dla πesków ze schroniska. Patronat honorowy akcji - Liczba π. Ze sprzedaży uzyskaliśmy 355 złotych.
 

#komórkomania

16 marca 2018r. odbył się już drugi w naszej szkole finał akcji „komórkomania” zainicjowany przez fundację DKMS, która zajmuje się rekrutowaniem, utrzymywaniem i motywowaniem dawców komórek macierzystych. Wolontariusze, w ciągu tygodnia poprzedzającego finał akcji, opowiadali we wszystkich klasach o działalności fundacji. Dodatkowo każdy mógł wspomóc fundację Bazy Dawców Komórek Macierzystych w Polsce, wrzucając do puszki pieniądze. Wówczas można było wpisać się na listę darczyńców. Część osób wolała jednak pomóc anonimowo.

W sali teatralnej pomagaliśmy wypełniać formularze i pobierać wymazy od potencjalnych dawców. Chętnych nie brakowało. Uczniowie klas drugich i trzecich byli bardzo chętni do niesienia pomocy i odnalezienia swojego genetycznego bliźniaka.

Cała akcja przebiegała pod czujnym okiem pani Elżbiety Baran, która była opiekunem tego projektu. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie oraz nauczyciele mogli zgłębić temat działalności fundacji DKMS, jak również kwestii oddawania szpiku i komórek macierzystych. Dodatkowo poznali metody pobierania szpiku do przeszczepu i wszelkie kroki, jakie musi podjąć potencjalny dawca.

Wiktoria Piasecka, kl. 3B

 

Moc naukowców 2018

16 marca klasy  Ia, Ib oraz IIIa wzięły udział w Dniach Otwartych  Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego pt. „Moc Naukowców”.

Klasa  Ia odwiedziła Wydział Budownictwa i Architektury, gdzie posłuchała ogólnego wykładu o WBiA, wzięła udział w warsztatach „Niezależnie jakie były czasy, u nas zawsze się przelewa” oraz w pokazach w Laboratorium Konstrukcji Betonowych i Konstrukcji Betonu. Następnie uczniowie udali się na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki i zobaczyli tam pokazy: „Czy plastik daje się spawać?” oraz „Mikroskop SEM”.  Ostatnim punktem wizyty tej klasy był Wydział Elektryczny i udział w wykładzie „’Zabawki’ w przemyśle” oraz pokaz manipulatorów przemysłowych, robotów mobilnych, komputerów przemysłowych  i programowalnych systemów sterowania. 

 Klasa Ib postanowiła spędzić czas na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, gdzie zostały zaprezentowane kierunki studiów na uczelni. Uczennice wzięły udział m.in. w warsztatach „Kropla wody tętni życiem”, „Wędrówka DNA w polu elektrycznym”, „Metody identyfikacji roślin będących pod ochroną”.

 

Klasa IIIa zdecydowała się natomiast na zwiedzenie Wydziału Ekonomicznego i udział w wykładzie pt. „Wsparcie lokalnej przedsiębiorczości społecznej – prezentacja dostępnych źródeł finansowania” oraz zwiedziła Wydział Architektury i Budownictwa, gdzie uczniowie posłuchali ogólnego wykładu o WBiA oraz uczestniczyli m.in. w „Warsztatach z modelowania 3D”.

Profesjonalnie przygotowana „Moc naukowców” z pewnością zachęciła naszych uczniów do studiowania w murach tej uczelni. Żeby jednak wybrać konkretny kierunek studiów należałoby na konkretnym wydziale spędzić chociaż kilka godzin, ponieważ czuliśmy niedosyt spowodowany brakiem czasu.

Uczniów pozostałych klas, którzy nie wzięli udziału w „Mocy naukowców” zachęcamy do zapoznania się z broszurami informacyjnymi na temat ZUTu. Są one dostępne w czytelni i bibliotece szkolnej.

M.S.

Przyjazne dusze w teatrze

Spektakl Teatru Polskiego Przyjazne dusze to bardzo dobra propozycja na spędzenie wolnego czasu. Refleksyjny temat, zapraszająca do relaksu scenografia, mądre przesłanie, pogodny nastrój, wzruszające sceny i do tego zaprzyjaźnieni aktorzy w najlepszych odsłonach. Trochę smutku, trochę śmiechu, trochę zabawy i więcej refleksji. Eschatologiczne pytania i metafizyczne tajemnice. Wśród takich dusz – duchów, uczniowie klasy I c spędzili kolejny, tym razem piątkowy marcowy wieczór w teatrze. A po spektaklu kwiaty na scenie wręczone pani Małgorzacie Iwańskiej, potem trochę tajemnicy teatru z drugiej strony kurtyny. I oczywiście już prawie rodzinna fotografia.

I.K.