Uwaga

Szanowni Rodzice,

Drodzy Uczniowie

 

W dniu 8 kwietnia 2019 r. o godz. 8:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie rozpoczął się strajk nauczycieli, który będzie trwał do odwołania.

Prosimy o śledzenie wiadomości w „dzienniku elektronicznym VULCAN” oraz na stronie internetowej szkoły www.lo2nowogard.edu.pl  

 Z poważaniem

Stanowisko nowogardzkich komitetów strajkowych.

#komórkomania, czyli szansa na nowe życie

 

„Miarą twojego człowieczeństwa

jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka.”

 (ks. Mieczysław Maliński)

 28 marca 2019 roku uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego włączyli się w akcję „ZACHODNIOPOMORSKA #KOMÓRKOMANIA”. Pełnoletni uczniowie mieli możliwość zarejestrowania się w banku potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi. Rejestracja poprzedzona została spotkaniami wolontariuszy z młodzieżą na lekcjach wychowawczych i przeprowadzeniem akcji edukacyjno-informacyjnej na temat dawstwa szpiku. Uczniowie, rejestrując się, zwiększyli szansę na powrót do zdrowia osób chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi, na nowe życie.

 Akcja przebiegła sprawnie dzięki współpracy z fundacją DKMS oraz z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły. Wszystkim osobom wspierającym akcję DZIĘKUJEMY.

 Szczególne podziękowania należą się wolontariuszkom: Ewie Soroce i Aleksandrze Kulinicz (kl. IB), Malwinie Majewskiej i Nikoli Paszkiewicz (kl. IIB), Wiktorii Górskiej i Casandrze Singer (kl. IIC) za zaangażowanie w organizację tego dnia.

 E. Baran

Z wizytą na Wydziale Informatyki ZUT

Z wizytą na Wydziale Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

27 marca 2019 uczniowie klasy IA wybrali się z wizytą na Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W programie było spotkanie z prodziekanem dr inż. Piotrem Pielą, który przybliżył uczniom strukturę i zasady działania Wydziału Informatyki. Następnie uczniowie wzięli udział w wykładzie „Sztuczna inteligencja w sterowaniu robotami mobilnymi” przygotowanym przez dr inż. Marcina Plucińskiego, który przybliżył pojęcie sztucznej inteligencji, wskazał jakie roboty i dlaczego nazywane są robotami mobilnymi oraz zaprezentował podstawowe moduły robota. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali o kategoriach robotów i  zadaniach jakie należy rozwiązać podczas sterowania robotem  ze szczególnym wskazaniem na działanie metod sztucznej inteligencji. Trzeci moduł spotkania odbył się w Laboratorium GlobalLogic Automotive LAB, które umożliwia studentom zdobywać praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu sprzętu i oprogramowania klasy Automotive IT. Dr inż. Krzysztof Makles dokonał prezentacji stanowisk, omówił ich zastosowanie dydaktyczne oraz wskazał na działania badawczo-rozwojowe.

Wizyta na Wydziale Informatyki ZUT w Szczecinie była ogromnym doświadczeniem dla uczniów klasy IA. Zdecydowanie jest to kierunek studiów, który należy rozważyć przy wyborze dalszej drogi kształcenia, zgodnej z zainteresowaniami i potrzebami rynku pracy.

K.D.

Muzycznie, artystycznie, historycznie…

 

Muzycznie, artystycznie, historycznie…Tak można określić edukacyjny i wiosenny wyjazd klas IIb i IIc w miniony piątek 22 marca 2019 r. do Szczecina. Najważniejszym punktem programu była wizyta w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Imponujący budynek, zwany lodowym zamkiem, zamieniający się w nocy w biały lampion, robi wrażenie. Po zakamarkach filharmonii oprowadziła, z właściwym sobie urokiem, absolwentka naszego liceum – Hania Wilińska, okraszając opowieść ciekawostkami. Dla melomanów emocjonującym przeżyciem był udział w próbie generalnej koncertu symfonicznego Waarts gra Prokofiewa, która odbywała się w tzw. złotej sali. Utalentowany skrzypek i międzynarodowa orkiestra przenieśli w zupełnie inne rejony wrażliwości, także tych, którzy w muzyce klasycznej nie gustują. Po wrażeniach muzycznych humaniści, pozostając w artystycznym nastroju, zapoznali się z ofertą edukacyjną Akademii Sztuki. Biolodzy i chemicy edukowali się historycznie w Muzeum Narodowym Centrum Dialogu Przełomy. Wiosna, muzyka, sztuka….  taki sposób na edukację i na integrację przynosi bezdyskusyjne korzyści.

I.K.